Receta e Cekës: Shpageta me mish të bluar

  • A.P /
  • 22 janar 2021 - 14:50
Receta e Cekës: Shpageta me mish të bluar

PËRBËRËSIT:

400 gr spageta, 1 qepë, 300 gr mish të bluar, 4 lugë vaj, kripë, 2 vezë, 1 filxhan kafeje qumësht. Qepa e grirë hollë fërgohet në 3 lugë vaj, gjersa të zverdhet dhe të zbutet.

 

Shtohet mishi, hidhen kripë, piper dhe fërgohen së bashku edhe 15 minuta duke e përzier kohë pas kohe. Spagetat zihen në mjaft ujë të cilit i shtohet 1 lugë vaj. Pasi të jenë zier sipas udhëzimit në paketim, kullohen dhe në enë qelqi të rezistuar në zjarr, hidhen rend spageta të ziera dhe rend yç të përgatitur.

Sipër vihen spagetat. Vezët e tundura me qumësht dhe pak kripë, hidhen mbi spageta dhe ena futet në furrë të nxehtë për t’u pjekur 15 minuta. 

(Kosova Sot Online)