Receta e Cekës: Lazanje me mish të bluar

  • E.K /
  • 02 shtator 2021 - 08:44
Receta e Cekës: Lazanje me mish të bluar

PËRBËRËSIT

250-300 gr brumë për lazanje (të gjelbër ose të bardhë), 3 qepë, 350 gr mish të bluar të yndyrshëm, 50 gr proshutë, kripë, piper, borzilok, 1/2 kg. domate dhe 1 konservë të vogël pure domatesh, 1. 5 dcl verë të bardhë, 1 lugë gjalpë, 125 gr kërpudha të freskëta, 2 lugë të rrafshuara miell, 3 lugë ajkë, 1 tubë majdanoz të grirë, 100 gr djathë ementaler.

Fërgohen qepët e grira imët. Shtohen mishi i bluar, proshuta e prerë imët dhe kripa e piperi. Domatet përvëlohen, u hiqet cipa, priten në kubikë të vegjël dhe i shtohen mishit së bashku me purenë e domateve. Kësaj mase i shtohet vera dhe vlohen 5 minuta.

Hidhen kërpudhat e prera hollë dhe vazhdon zierja edhe 5 minuta. Pastaj i shtohen mielli, ajka, kripa piperi dhe, duke e përzier vazhdimisht, i shtohen majdanozi dhe borziloku i grirë hollë.

Lazanjet zihen 8 minuta, shpërlahen me ujë të ftohtë dhe kullohen. Në tepsi shtrohet një pjesë e lazanjeve, hidhen mishi i bluar dhe afro 50 gr djathë, mbulohet me pjesën tjetër të lazanjeve, mbi hidhen kërpudhat, e mbi to pjesa tjetër e djathit. Futet në furrë të nxehtë me temperaturë 190 gradë C për t’u pjekur për 35 minuta. Shërbehen të nxehta.

(Kosova Sot Online)