Receta e Pepës - Çorbë me spinaq

  • G.G /
  • 22 nëntor 2021 - 09:44
Receta e Pepës - Çorbë me spinaq

PËRBËRËSIT:

1 qepë e vogël,

1/4 kg spinaq,

1 karotë e kaluar në rende,

hithra,

1 lugë ermik ose miell misri,

disa fije majdanozi,

kripë,

vegetë,

piper,

specall,

2-3 thelpinj hudre,

2 lugë vaj.

Në ujë të njelmët me yndyrë hidhen qepa, karota dhe pasi të zbuten pak, shtohen spinaqi dhe hithrat e bluara në mikser dhe zihen 15 minuta. Shtohet ermiku i ulur në ujë të ftohtë dhe vazhdon zierja edhe 8 minuta. Çorbës së gatshme i shtohen kripë, piper, specall dhe majdanoz i grirë hollë. Shërbehet e nxehtë.

(Kosova Sot Online)