7 ushqime që duhet t'i hani darkën e Vitit të Ri, për fat të mirë!

  • G.G /
  • 29 December 2021 - 10:11
7 ushqime që duhet t'i hani darkën e Vitit të Ri, për fat të mirë!

Përveç sallatës ruse, gjelit të pjekur, përsheshit, bakllavasë, (merr frymë), byrekut dhe qofteve, ka disa ushqime që thuhet se duhen konsumuar në vigjilje të ndërrimit të vitit. Pse?! Thuhet se nëse janë pjesë e tryezës atë natë, viti i ri do të shkojë mbarë. Listën e gjeni më poshtë, pastaj ju vendosni!

1. Spinaq

Jeshillëku nuk duhet t'i mungojë tavolinës, aq më tepër për Vit të Ri. Gjethet e spinaqit simbolizojnë paratë, kështu që jepini!

2.Fasulet

Njësoj si spinaqi edhe fasulet simbolozojnë paranë. Më specifikisht, monedhat.

3. Rrush

Mos harroni 12 kokrrat e rrushit! Nga një për çdo muaj të 2022-ës.

4. Mish derri

Derrat konsiderohen si ushqim me fat për Vitin e Ri sepse ata lëvizin shpejt kur janë të ushqyer. Përveç kësaj, vetë trupi i tyre simbolizon një kulet të mbushur me para.

5. Kek në formë unaze

Embëlsira jonë hit është bakllavaja, por nëse bëni dhe një kek në formë unaze nuk humbisni gjë. Kjo traditë me origjinë greke simbolizon "ciklin perfekt".

6. Peshk

Ushqimi me bazë peshku s'duhet t'i mungojë darkës suaj. Peshku përfaqëson progres.

7. Shega

Nëse nuk konsumoni, shpërndani disa kokrra shegë në tryezën tuaj. Ky frut historikisht ka simbolizuar prosperitetin dhe mbarësinë në shtëpi.

(Kosova Sot Online)