Receta e Pepës:Tavë me peshk dhe perime

  • G.G /
  • 31 January 2022 - 09:54
Receta e Pepës:Tavë me peshk dhe perime

PËRBËRËSIT:

500 gr fileta peshku,

1 qepë ,

2 thelpinj hudhre,

2 speca të gjelbër ose të kuq,

1 lugë gjalpë,

1 lugë vegetë,

1 lugë pure domatesh,

majdanoz,

borzilok të tharë,

1 lugë specall,

1/8 lit verë të zezë,

kripë.

Pregaditja:

Qepa dhe hudhrat priten imët, kurse specat pastrohen nga farat dhe priten në pjesë të gjata. Në tigan me yndyrë, fërgohen 3-4 minuta, të mbuluara me kapak. Ndërkohë, peshku pritet në copa të vogla katrore dhe hidhet në enë me 1 gotë ujë dhe mëlmesa. Vlohet në temperaturë të ulët afro 15 minuta. Në masën e qepëve dhe specave, shtohen pureja e domateve, vera dhe së bashku zihen edhe 5 minuta, pastaj hidhet mbi peshk dhe, sa të marrë një valë, largohet nga zjarri. Raguja e nxehtë shërbehet me oriz të zier.

(Kosova Sot Online)