Receta e Pepës:Kadaif me arra

  • G.G /
  • 29 August 2022 - 08:29
Receta e Pepës:Kadaif me arra

PËRBËRËSIT

500 gr kadaif
200 gr arra
150 gr gjalp
Për shërbetin:
3 gota ujë
3 gota sheqer
lëkurën e një limoni
1 shkop kanelle
I ziejme për 10 minuta dhe e lemë shërbetin tëtftohet


PËRGATITJA
1
Marim kadaifin e hapim mirë dhe marim pjesë pjesë, i hedhim një grusht arra, e mbledhim dhe i shtrojmë në tepsi.
2
Në fund shkrijmë gjalpin dhe e hedhim nga lart të zbuten mirë. E pjekim në 160 gradë për 15 minuta.
3
Siç e nxjerim e sherbetosim me shërbetin e ftohtë. E mbulojmë dhe e lemë të ftohet mirë.

(Kosova Sot Online)