Receta e Pepës: Bukë me rrush të thatë

  • E.K /
  • 03 October 2023 - 10:17
Receta e Pepës: Bukë me rrush të thatë

PËRBËRËSIT:

1/2 kg miell,

1 lugë e mesme maja,

1/4 lit qumësht,

100 gr gjalpë i zbutur,

2 vezë,

1 lugë supe sheqer,

pak kripë,

1 lëvore limoni në rende,

100 gr rrush të thatë,

2 lugë rum.

Rrushi ulet në rum. Maja zinet me pak qumësht të vakët, sheqer, miell dhe vendoset në vend të vakët 15 minuta. Maja e ardhur derdhet në miellin e situr ku shtohen qumësht, gjalpë, sheqer, vezë, kripë dhe lëvore limoni. Brumi ngjeshet mirë, pastaj duhet të vijë 35-40 minuta.

Në brumin e ardhur përzihet rrushi i kulluar dhe nga brumi bëhet formë e bukës sipas dëshirës. Pasi të vijë 15 minuta, piqet në furrë me temperaturë 200 gradë C për 50- 60 minuta. 10 minuta para se të përfundojë pjekja, lyhet me vezë të tundur. 

(Kosova Sot Online)