Receta e Pepës:Petulla Amerikane- Pancake

  • E.K /
  • 06 October 2023 - 10:30
Receta e Pepës:Petulla Amerikane- Pancake

Pancake janë një tip petullash me origjinë amerikane

Përbërësit:

- 125 gr miell

- 180 ml qumësht

- 30 gr gjalpë

- 1 vezë

- 25 gr sheqer

- pak kripë

Lexoni edhe:

Receta e Pepës: Fileta salmoni në furrë

- 5 gr pluhur për ëmbëlsira

Përgatitja:

Në një enë thyejmë vezët dhe i bashkojmë me sheqerin. I rrahim mire me tel të dorës e më pas shtojmë qumështin . I trazojmë mirë derisa të kemi një masë homogjene. Pasi kemi shkrirë gjalpin e bashkojmë me masën e përgatitur duke e trazuar mirë.

Në një enë tjetër hedhim miellin , majanë dhe pak kripë. I përziejmë mirë së bashku.

Më pas i bashkojmë të dyja masat e përgatitura. I trazojmë mirë në mënyrë që të kemi një masë homogjene.

Marrim një tigan që nuk ngjit dhe e lyejmë me pak gjalpë . E vendosim në zjarr të nxehet dhe më pas hedhim në mes të tij një garuzhde me masën e përgatitur.

Zjarri s'duhet të jetë shumë i fortë.

Duhet t`i pjekim një e nga një të gjitha pancakes.

Kur të jenë pjekur të gjitha pancakes, i vendosim mbi njëra tjetrën dhe i hedhim sipër reçel, çokokrem ose shurup panje, të shoqëruara me pemë.

(Kosova Sot Online)