Receta e Pepë: Sallatë perimesh me kuskus

  • E.K /
  • 17 November 2023 - 11:52
Receta e Pepë: Sallatë perimesh me kuskus

Përbërësit:

1 gotë kus kus

1 qepë të kuqe

250 gram domate

1 kastravec

1 tufë majdanoz

1 avokado

250 gram qiqra

1-2 limona

2 lugë gjelle vaj ulliri

2 gota ujë të nxehtë

Kripë

nenexhik

Pregaditja:

Në një tenxhere shtoni ujin e nxehtë. Shtoni kripë dhe më pas kus-kusin.I lini për 10 minuta, ndërkohë që prisni perimet në kubikë.I shtoni perimet tek tenxherja dhe i shtoni të gjitha erëzat. Shtoni qiqrat, lëngun e limonit, pak lëkurë limoni, vaj ulliri dhe e përzieni mirë sallatën.Nëse dëshironi mund t’i shtoni më shumë lëng limoni.

(Kosova Sot Online)