Receta e Pepës:Bajadera torte

  • E.K /
  • 05 February 2024 - 09:17
Receta e Pepës:Bajadera torte

Përbërsit:
600 gr kesa plazma të bluara
400 gr arra të bluara
2 gota qumështë
1 margarinë
2 gota (jo të plota) sheqer

3 cokolladë për zierje (2 të zeza, dhe 1 të bardhë)

1 gotë qumësht dhe 1 gotë (jo të plot) sheqer i vendos me u nxehë deri sa të shkrihet sheqeri, pastaj gjysmë margarini, kur shkrihen i largon dhe ia shtonë 300 gr keksa të bluara, 200 gr arra të bluara, 1 lug kakao dhe një cokollatë të zezë për gatim, i përziejmë bashkë dhe e shtrinë në tepsi katrore.

Njejtë bëhet edhe shtresa e dytë, vetem nuk i hedhim kakao dhe një cokollate të bardhë për gatim. Shtresën e dytë e vendosin sipër shtresës së parë dhe sipër e dekorojmë me cokollatë të shkrirë të zezë .

(Kosova Sot Online)