Receta e Pepës:Qofte shtëpie me salcë domatesh

  • E.K /
  • 10 February 2024 - 09:05
Receta e Pepës:Qofte shtëpie me salcë domatesh

Përbërësit:

400 gr mish viçi i grirë

2 feta buke të zbutura me ujë

2-3 thelpinj hudhër

1 qepë të grirë

1 vezë

majdanoz

kripë

piper

Për salcën e domateve:

3 domate

1 karotë

1 filxhan bizele (opsionale)

3 thelpinj hudhër

Përgatitja:

Të gjithë përbërësit e qofteve i përziejmë së bashku në një enë dhe i përpunojmë me dorë. Formoni qofte të vogla rrumbullake. 

Në një tigan me 2 lugë uthull kavardisni thelpinjtë e hudhrës, karotat dhe bizelet. Shtoni domatet që më parë i keni përpunuar në blender. 

Masën e zieni në nxehtësi mesatare derisa të fillojë të trashet.

Shtoni pastaj qoftet e paskuqura dhe i zieni për 15 minuta duke i kthyer herë pas here anën.

Në fund i shtoni kripë, piper, majdanoz. Mund t'ja shtoni si salcë makaronave ose t'i konsumoni të ngrohta. 

(Kosova Sot Online)