Receta e Pepës :Sufle çokollate

  • E.K /
  • 17 February 2024 - 10:30
Receta e Pepës :Sufle çokollate

Përbërësit

150 gr cokollate e zeze.

120 gr gjalp.

120 gr sheqer pluhur.

3 veze.

30 gr miell.

1 bustine vanilje.

pak kripe.

Pregaditja:

Shkrijme bashke cokollaten dhe gjalpin ne banjomari dhe e lejme te ftohet.

Nderkohe ne nje ene tjeter rrahim vezet , pakez kripe, shtojme sheqerin dhe ne fund miellin e vaniljen , perziejm mire duke pasur kujdes mos na formohen kokrriza.

Ne kete ene shtojme dhe cokollaten me gjalpin, perziejme mire.

Zbrazim neper enet e aluminit duke i mbushur deri ne 3/4 e tyre, i fusim ne furre te paranxehur ne 180°C per 12-15 min, derisa te krijoje nje kore ne siperfaqe,nuk duhen lene me teper ne furre se perndryshe nuk do te kemi mesin e bute prej cokollate.

Embelsira sherbehet e vaket ose e ftohte me sheqer pluhur siper.

(Kosova Sot Online)