Receta e Pepës: Biskota me kanellë dhe lajthi

  • E.K /
  • 07 May 2024 - 08:24
Receta e Pepës: Biskota me kanellë dhe lajthi

Përbërësit:

-3/4 filxhan gjalpë

-1 filxhan sheqer (i bardhë)

-2 vezë

-1 e gjysmë lugë çaji ekstrakt vaniljeje

-2 e gjysmë filxhanë miell

-1 lugë çaji kanellë

-3/4 lugë çaji pluhur pjekës

-1/2 lugë çaji kripë

-1 filxhan lajthi

Përgatitja:

Nxehim paraprakisht furrën në 175 gradë C. Lyejmë me yndyrë një fletë gatimi ose shtrijmë një letër pergamenë.

Në një tas mesatar përziejmë bashkë deri sa të formohet një masë kremoze, gjalpin dhe sheqerin. I rrahim në vezë dhe vanilje.

Hedhim së bashku miellin, kanellën, pluhurin e pjekjes dhe kripën, duke i përzier në përzierjen e vezëve. I trazojmë në lajthi.

I japim formë brumit në dy copa të gjata rreth 31 mm. I vendosim copat e brumit mbi fletën e pjekjes dhe i hapim në rreth 1.3 cm trashësi.

I pjekim për rreth 30 minuta në furrën e nxehur që më parë, ose derisa anët të marrin ngjyrë të artë dhe qendra të jetë e fortë. I heqim nga furra të ftohen në tigan.

Kur bukët janë ftohur mjaftueshëm për t’u trajtuar, përdorim një thikë të dhëmbëzuar për t’i prerë bukët në feta diagonal rreth 1.3 cm të trasha. I vendosim sërish në fletët e pjekjes.

I pjekim sërish për 10 minuta. I lemë të ftohen plotësisht dhe i vendosim në një enë të mbyllur hermetikisht në temperaturën e dhomës.

(Kosova Sot Online)