Receta e Pepës: Tagliatele me kaçkavall

  • E.K /
  • 13 May 2024 - 08:14
Receta e Pepës: Tagliatele me kaçkavall

PËRBËRËSIT:

900 gr. tagliatele të freskëta (shih brumërat italian ), kripë, piper, 3 vezë, 6 fileta peshku-inçun, 175 gr. kaçkavall belpaese, 50 gr. gjalpë, 1 lugë vaj.

Në ujë të njlmët valë, zihen tagliatelet 6 min. Në ndërkohë, tunden vezët, hidhet kripë, piper, inçunët dhe kaçkavalli i prerë. Brumrat kullohen, pastaj derdhen në margarinin e shkrirë dhe masën nga vezët. Përzihen edhe pak sa të shkrihet kaçkavalli. Zbukurohet me fletë borziloku.

(Kosova Sot Online)