Receta e Pepës: Kadaif me arra

  • E.K /
  • 07 June 2024 - 08:08
Receta e Pepës: Kadaif me arra

PËRBËRËSIT
500 gr kadaif
200 gr arra
150 gr gjalp
Për shërbetin:
3 gota ujë
3 gota sheqer
lëkurën e një limoni
1 shkop kanelle
I ziejme për 10 minuta dhe e lemë shërbetin tëtftohet

PËRGATITJA
1
Marim kadaifin e hapim mirë dhe marim pjesë pjesë, i hedhim një grusht arra, e mbledhim dhe i shtrojmë në tepsi.
2
Në fund shkrijmë gjalpin dhe e hedhim nga lart të zbuten mirë. E pjekim në 160 gradë për 15 minuta.
3
Siç e nxjerim e sherbetosim me shërbetin e ftohtë. E mbulojmë dhe e lemë të ftohet mirë.

(Kosova Sot Online)