Një lugë mjaltë me qimnon të zi, melhem për organizmin - Shëndetësia - Kosova Sot
Një lugë mjaltë me qimnon të zi, melhem për organizmin

Një lugë mjaltë me qimnon të zi, melhem për organizmin

Ta fillosh ditën me një lugë mjaltë gjithmonë ka qenë një ilaç i mirë për forcimin e sistemit imun, por nëse me mjaltin e pastër organik përzieni me qimnonin e zi të bluar, organizmit i shtoni mbrojtje shtesë nga bakteret dhe viruset. Farat e qimnonit të zi vite rresht janë përdorur në mjekësinë tradicionale në Lindjen e Largët, Indi dhe në Afrikën Veriore. Në popull shpeshherë e quajnë edhe si erëza që ka me mijëra veti shëruese, që vetëm vdekjen nuk e shmang. Kur qimnonin e zi e përzieni me mjaltë, do të fitoni një melhem për organizmin që është efikas në forcimin e sistemit imun dhe në tretmanin e shumë sëmundjeve. Mjalti me këtë erëz e ul shtypjen e lartë të gjakut dhe ndikon në funksionimin si duhet për sistemin kardiovaskular, kontribuon në shëndetin e mushkërive dhe në sistemin e sipërm respirator, derisa është treguar shumë efikas në shërimin e astmës dhe bronkitisit. Mjalti me qimnonin e zi përdoret edhe në shërimin e veshkave dhe psoriazën te mushkëritë. Është i hatashëm edhe për shërimin e akneve, alergjive, fryrjeve në stomak, celulitit, ftohjes, dhimbjeve në nyja, inflamacionin e mishrave të dhëmbëve dhe mungesën e përqendrimin. 

(Kosova Sot)

18 orë e 45 minuta më parë
14/12/18