Ja si ndikon liri kundër kancerit

  • 01 maj 2019 - 08:21
Ja si ndikon liri kundër kancerit

Farat e lirit janë pjesë e ushqimit që përdoren me qindra vjet. Farat e lirit janë të pasura me aminoacidet omega-3 që kanë ndikim të dobishëm në shëndetin e njeriut – ulin rrezikun nga niveli i kolesterolit të keq në gjak deri në 50 për qind.

Këto fara të lirit po ashtu mund të ulin edhe nivelin e triglicerideve për 25 deri 60 për qind. Farat e lirit parandalojnë edhe diabetin dhe rregullojnë nivelin e sheqerit në gjak.

Lignanet që i hasim në farat e lirit ndikojnë si masë parandaluese në shfaqjen e kancerit, sëmundjeve të zemrës dhe osteoporozës.

(Kosova Sot)