Përse kanella është kaq e shëndetshme për shëndetin tonë

  • 17 janar 2020 - 10:46
Përse kanella është kaq e shëndetshme për shëndetin tonë

Ushqimit tuaj kanella i dhuron armë të këndshme dhe ndikon mirë në shëndet. Ja disa nga arsyet pse më shpesh duhet ta konsumoni kanellën.

KONTROLLON NIVELIN E SHEQERIT NË GJAK

Disa studime kanë vërtetuar se kanella ndikon mirë në nivelin e sheqerit në gjak. Kanella është ilaç natyral shumë popullor për personat që vuajnë nga diabeti - tipi 2.

SHËRON INFEKSIONET NGA KËRPUDHAT

Studimet kanë vërtetuar se vaji i kanellës është efikas në shërimin e infeksioneve me kërpudha si "Candida tropicalis", "Candida albicans", "Candida kruesi", "C. parapsilosis" dhe "C. orthopedics".

ZBUT SIMPTOMAT E SHKAKTUARA NGA HELMIMI

Kanella ka një efekt të fortë antibakterial, prandaj është i shkëlqyeshëm në shërimin e problemeve të shkaktuara nga salmonella dhe E koli. Kanella e bluar, vaji apo çaji nga kanella, janë efikas në neutralizimin e problemeve të lukthit.

(Kosova Sot Online)