Ushqimet që duhet të hani për të bërë gjumë të qetë

  • G.G /
  • 29 qershor 2020 - 12:19
Ushqimet që duhet të hani për të bërë gjumë të qetë

Nëse keni probleme me gjumin duhet të konsumoni disa ushqime që do bëjnë që të flini të qetë.

Agrumet parandalojnë zgjimin e hershëm

Nëse keni tendencë të zgjoheni herët dhe atëherë nuk mund të riktheheni në gjumë, duke shijuar disa agrume gjatë ditës (të tilla si një portokall ose gjysmë grejpfrut) mund të shtoni deri në 60 minuta gjumë të pandërprerë.

Mjalti i papërpunuar

Bllokon dhimbjet e zemrës gjatë natës. Nëse keni periudha të djegies së zemrës pas darkës, shijimi i një luge mjaltë të papërpunuar para gjumit mund të përmirësojë cilësinë e gjumit tuaj deri në 62 për qind, sugjerojnë studimet.

Tërshëra qetëson një tru tepër aktiv

Ndjeheni sikur ju hidheni dhe ktheheni gjithë natën sepse truri juaj është i zënë duke planifikuar detyrat e nesërme? Hani 1 gotë me tërshërë çdo ditë, kjo mund të ndihmojë duke zvogëluar rrezikun tuaj për një tru tepër aktiv dhe gjumë të shqetësuar, deri me 50 për qind në një javë, thonë studiuesit kanadezë.

(Kosova Sot Online)