Mjaltë dhe bajame, kombinimi antibakterial që trajton aneminë, kollën dhe ju bën të humbni peshë

  • E.K /
  • 02 shtator 2020 - 11:56
Mjaltë dhe bajame, kombinimi antibakterial që trajton aneminë, kollën dhe ju bën të humbni peshë

Kombinimi i bajameve dhe mjaltit na lejon të shijojmë plotësisht përfitimet e tyre. Këta janë dy përbërës të pasur me lëndë ushqyese dhe veti terapeutike të cilat, nëse kombinohen si më poshtë, na ndihmojnë të parandalojmë shumë sëmundje shëndetësore.

Bajamet dhe mjalti janë dy ushqime energjike, për këtë arsye ju rekomandojmë t’i konsumoni në mëngjes. Ata përmbajnë minerale të ndryshme, vitamina dhe proteina themelore që na ndihmojnë të fillojmë ditën me energjinë e duhur.

Më poshtë rendisim përfitimet kryesore të kombinimit të mjaltit dhe bajameve.

-Të dy përbërësit kanë veti bakteriale, të cilat promovojnë procesin e tretjes duke përmirësuar florën e zorrëve dhe duke parandaluar kapsllëkun.

-Të qenit të pasur me bakër dhe hekur, bajamet dhe mjalti ndihmojnë në parandalimin dhe luftimin e anemisë. Përveç kësaj, ata promovojnë sintezën e hemoglobinës.

-Vitet e fundit është përhapur zakoni për të ngrënë 7 bajame në ditë, për rreth tre muaj, për të parandaluar dhe trajtuar aneminë.

-Konsumimi i rregullt i mjaltit dhe bajameve ndihmon gjithashtu në trajtimin e kollës dhe ftohjes.

-Mjalti, në veçanti, ka një veprim termogjen që përshpejton metabolizmin dhe nxit djegien e yndyrës. Bajamet kanë një efekt ngopës dhe na lejojnë të hamë më pak midis vakteve.

-Bajamet dhe mjalti përmbajnë hekur, zink, acid folik dhe vitaminë C, dhe një sasi e rëndësishme të fibrave.

(Kosova Sot Online)