Mollët ruajnë zemrën dhe trurin

  • E.K /
  • 09 shtator 2020 - 11:16
Mollët ruajnë zemrën dhe trurin

Dy molla në ditë ulin rrezikun për diabet, tipit 2, madje deri në 25 për qind - tregojnë rezultatet e studimit më të ri, në të cilin kishin marrë pjesë 187.382 të anketuar në Britani të Madhe. E nëse këtë pemë e përzieni me lëngun e mandarinës dhe ia jepni fëmijëve për zamër, nuk duhet të keni frikë se do të sëmuren nga sëmundjet kardiovaskulare.

Dhe këtu nuk marrin fund vetitë e saj shëruese për organizmin e njeriut. Hulumtuesit nga Holanda kanë ardhur në përfundim se një mollë në ditë për 52 për qind e ul rrezikun për të pësuar sulm në tru, meshkujve ua ruan mishin e dhëmbëve, ndërsa që femrat janë më pak të rrezikuara nga sëmundjet kardiovaskulare.

(Kosova Sot Online)