‘Kishte një vrimë të zezë në qelizat e infektuara’, dëmtimi i zemrës pas Covid-19 alarmon studiuesit

  • E.K /
  • 12 shtator 2020 - 14:38
‘Kishte një vrimë të zezë në qelizat e infektuara’, dëmtimi i zemrës pas Covid-19 alarmon studiuesit

Shelby Hedgecock u infektua me koronavirusin në Prill dhe mendoi se ajo kishte luftuar me të keqen – dhimbje të forta koke, ankth të rëndë gastrointestinal dhe lodhje dobësuese – por në fillim të muajit të kaluar ajo filloi të përjetonte dhimbje gjoksi dhe një rrahje të shpejtë zemre. Mjeku i saj e vendosi atë në një monitor kardiak dhe i bëri teste të gjakut, të cilat treguan se 29-vjeçarja më parë e shëndetshme kishte pësuar dëmtime të zemrës, me gjasë nga COVID-19.

“Kurrë nuk kam menduar se do të duhet të shqetësohem për një sulm në zemër në moshën 29 vjeç”, tha Hedgecock në një intervistë. “Unë nuk kam pasur ndonjë ndërlikim para COVID-19 – nuk kam patur sëmundje paraekzistuese, apo probleme të zemrës.”

Mjeku i urgjencës të Hedgecock e ka referuar atë te një kardiolog; monitori i zemrës zbuloi se shkalla e pulsit të Hedgecock është jashtëzakonisht e parregullt, duke filluar nga 49 në 189 rrahje në minutë dhe ajo ka rritur shënjuesit inflamatorë dhe numrin e trombociteve. Ish-trajnerja personale, Hedgecock është e shqetësuar për atë që e pret në të ardhmen.

Dr. Ossama Samuel është një kardiolog në Spitalin Mount Sinai të Nju Jorkut, i cili monitoron rregullisht të mbijetuarit nga koronavirusi që luftojnë me ndërlikimet kardiake. Samuel tha se ekipi i tij ka trajtuar tre pacientë të rinj të shëndetshëm, të cilët disa javë ose muaj pasi janë shëruar nga koronavirusi kanë zhvilluar sëmundje të miokardit – një inflamacion i muskujve të zemrës.

Miokardi mund të ndikojë në mënyrën se si zemra pompon gjak dhe shkakton ritme të shpejta ose anormale të zemrës. Është veçanërisht e rrezikshme për atletët, thonë mjekët, sepse mund të mos e zbulojnë dhe mund të shkaktojë sulm në zemër gjatë ushtrimeve të forta. Në javët e fundit, disa atletë kanë raportuar ndërlikime kardiake nga koronavirusi, duke nënvizuar seriozitetin e gjendjes.

Një kardiolog i Universitetit Shtetëror të Ohajos zbuloi se midis 10 dhe 13% e atletëve që ishin shëruar nga COVID-19 kishin miokardit. Kur konferenca atletike Big Ten njoftoi anulimin e sezonit të saj muajin e kaluar, Komisioneri Kevin Warren përmendi rrezikun e dështimit të zemrës tek atletët. Studiuesit kanë vlerësuar që deri në 20% e njerëzve që marrin virusin korona vuajnë nga problemet e zemrës.

“Tani po shohim njerëz tre muaj pasi janë shëruar nga COVID që kanë perikardit [inflamacion të qeskës rreth zemrës] ose miokardit”, tha Samuel. Ai tha se ai beson se një pjesë e vogël e të mbijetuarve të koronavirusit po dëmtojnë zemrën, por kur një sëmundje është kaq e përhapur, duhet të merren në konsideratë shqetësimet.

Samuel rekomandon që pacientët që shërohen nga COVID-19 të shmangin stërvitjet për tre deri në gjashtë muaj.

Todd McDevitt, i cili drejton një laborator të qelizave burimore në Gladstone Institutes, i cili është i lidhur me Universitetin e Kalifornisë në San Francisco, kohët e fundit publikoi imazhe që tregojnë se si koronavirusi mund të pushtojë drejtpërdrejt muskulin e zemrës.

McDevitt tha se hulumtimi i ekipit të tij u nxit nga dëshira e tyre për të kuptuar nëse koronavirusi po hyn në qelizat e zemrës dhe si po i prek ato. Ai u befasua kur pa mostrat e muskujve të zemrës që po studionte të reagonin ndaj një sasie shumë të vogël të koronavirusit, zakonisht brenda 24 deri në 48 orë. Ai tha se virusi shkatërroi qelizat e zemrës.

“Bërthamat qelizore – qendrat e të gjithë informacionit gjenetik – në shumë prej qelizave ishin zhdukur,” tha McDevitt. “Kishte një vrimë të zezë, fjalë për fjalë, ku normalisht do të shihnim ADN-në bërthamore. Kjo është gjithashtu mjaft e çuditshme.

Ndërsa studimi i McDevitt nuk është shqyrtuar ende nga kolegët – ai është akoma në shtypshkrim – ai tha se ndihej i detyruar të ndante gjetjet sa më shpejt të ishte e mundur. Ai tha se ekipi i tij gjithashtu mori mostra nga tre autopsitë e pacientëve me COVID-19 dhe gjeti dëmtime të ngjashme në muskujt e zemrës të atyre pacientëve, askush prej të cilëve nuk ishte diagnostikuar për miokardit ose probleme të zemrës kur ishin gjallë.

McDevitt tha se muskujt e copëtuar të zemrës që ai dhe kolegët e tij panë janë kaq shqetësues sepse kur mikrofibrat në muskul dëmtohen, zemra nuk mund të tkurret siç duhet.

“Nëse qelizat e muskujve të zemrës janë dëmtuar dhe ato nuk mund të rigjenerohen vetë, atëherë ajo që po shikoni është dikush që mund të ketë insuficiencë kardiake ose sëmundje të zemrës për shkak të virusit”, tha McDevitt. “Kjo mund të jetë një shenjë paralajmëruese për një valë të mundshme të sëmundjes së zemrës që mund të shohim në të ardhmen tek të mbijetuarit.”

McDevitt tha se ai beson se rreziku i sëmundjes së zemrës është serioz dhe një person duhet ta marrë në konsideratë ndërsa vlerëson vetë rrezikun e marrjes së koronavirusit.

“Sot jam më shumë i frikësuar nga prekja e virusit, se sa isha katër muaj më parë,” tha ai.

(Kosova Sot Online)