Ndizeni një gjethe të dafinës - lodhja dhe tensionimi zhduken

  • E.K /
  • 14 October 2020 - 15:17
Ndizeni një gjethe të dafinës - lodhja dhe tensionimi zhduken

Dafina për një kohë të gjatë vlerësohet si e shenjtë. Ajo ndikon që për një periudhë të shkurtë kohore të tërhiqni qafe lodhjen, stresin dhe tensionimet. Sot dafina përdoret në hortikulturë, në kuzhinë si erzë dhe në mjekësi si bimë shëruese.

Substancë shëruese është vaji i saj dhe gjethet. Dafina pasuron potencialin antioksidues të ushqimit, duke ndikuar në forcimin e sistemit imun, mbron nga radikalët e lirë. Vitamina A ndikon të keni sy të shëndetshëm, ju mbron lëkurën si dhe redukton gjasat të prekeni nga kanceri. Merrni një gjethe, e vendosni në enë, e digjni dhe avullin e thithni.

(Kosova Sot Online)