Ja sekretet e njerëzve, të cilët nuk sëmuren kurrë

  • E.K /
  • 17 tetor 2020 - 11:18
Ja sekretet e njerëzve, të cilët nuk sëmuren kurrë

Ka njerëz, të cilët gjatë tërë dimrit asnjëherë nuk ftohen. Ja ku qëndron sekreti i tyre.

Masazhi  mund ta ulë ndjenjën e ankthit, e me këtë edhe të stresit. Mjafton që të bëni masazh një herë në muaj.

Dushi me ujë të ftohtë - iu ndihmon shumë personave kur ndjejnë se iu mungon energjia, apo kanë migrenë. Gjatë dimrit mjafton që me ujë të ftohtë të bëjmë dush vetëm një minutë.

Larja e duarve - është aktiviteti i parë që bëhet për parandalimin e sëmundjeve.

Duart duhet të lahen me sapun të paktën 20 sekonda.

Vitamina C dhe zinku - konsumimi i gjësendeve ushqimore që përmbajnë këto substanca është efikas kundër ftohjes, e edhe përhapjes së viruseve.

Hani më shumë hudhra - meqë kjo perime është e pasur me antioksidues, të cilët stimulojnë imunitetin dhe luftojnë me inflamacionin.

Mendoni pozitivisht - në një studim, pjesëmarrësit që kishin aktivitet më të madh në pjesën e trurit që lidhet me të menduarit pozitiv, kishin më shumë antitrupa kundër gripit. 

(Kosova Sot Online)