Me ndihmën e këtij lëngu do të humbni tre kilogramë për shtatë ditë

  • A.P /
  • 22 tetor 2020 - 15:40
Me ndihmën e këtij lëngu do të humbni tre kilogramë për shtatë ditë

Xhenxhefili dhe kanella nuk janë përbërësit e vetëm të këtyre recetave, prandaj pasuria e shijes ju ngop dhe ju ndihmon që të hiqni qafe kilogramët e tepërt. Mirëpo, këri (curry) nuk duhet të marrin shtatzënat, personat që vuajnë nga hepatiti ose problemet me tretjen dhe veshkat.

RECETA E PARË

Këtë pije ta merrni në vend të darkës dhe më pas mos konsumoni asgjë, por mund të pini ujë. Përbërësit: 500 ml ujë; 50 ml jogurt; 3 lugë çaj të zi; 1 lugë kanellë; 1 lugë xhenxhefil; 1 lugë mjaltë; 1 lugë këri (curry). Së pari vloni ujin derisa të fillojë të vlojë, e më pas shtoni të gjithë përbërësit, pos jogurtit. Kur uji të ftohet, lëngun ia shtoni jogurtit dhe e pini.

RECETA E DYTË

Këtë pije do të duhej ta konsumoni para gjumit. Përbërësit: 80 ml ujë; 170 ml qumësht; 1 lugë xhenxhefil; 1 lugë kanellë; 1 lugë këri (curry). Ujit të vluar i shtoni këri, xhenxhefil dhe kanellë, më pas edhe qumështin dhe e përzieni derisa të merrni masë homogjen.

(Kosova Sot Online)