Receta e vjetër kundër gurëve në veshka

  • E.K /
  • 24 October 2020 - 10:39
Receta e vjetër kundër gurëve në veshka

Drithëra meli, është thjesht një ilaç që bën çudinë në shërimin e gurëve në veshka. Shumë njerëz pohojnë se meli u ka ndihmuar të harrojnë problemet me veshka. Në mjekësinë popullore përdoret për shërimin e formimit të gurëve në veshka dhe në traktin urinar.

RECETA PËR LARGIMIN E GURËVE NGA VESHKA

Në mbrëmje, një gotë (200 gr) mel e furni në ujë të vakët. Melin më pas e zhvendosni në kavanoz (3 litra) dhe ia shtoni edhe për 2/3 ujë të vluar. E mbuloni, e përzieni mirë, e mbështillni që të jetë ngrohtë dhe e lini gjatë natës. Në mëngjes e përzieni përsëri. Në mëngjes do të vëreni një lëng të turbullt në të bardhë, ai është ilaçi juaj. Mund ta pini gjatë ditës, pa kufizime. 

(Kosova Sot Online)