Lëngu dietal për bark të rrafshët dhe kofshë të ngushta

  • E.K /
  • 24 October 2020 - 10:25
Lëngu dietal për bark të rrafshët dhe kofshë të ngushta

Lëngu që ju mundëson të humbni në peshë mund ta përgatisni vetë, nëse keni xhenxhefil të freskët, gjethe të freskëta të mentës, një limon dhe 8,5 gota ujë. Përgatitja: pastroni limonin, e ndani përgjysmë. Secilën gjysmë e dhe e hidhni në enën me ujë.

Limonit mos ia hiqni lëvoren e as mos shtrydhni lëngun në ujë. Trangullin e preni në pjesë dhe e hidhni në ujë. Merrni 8 deri 12 gjethe të freskëta të mentës, i pastroni dhe i hidhni. Qërojeni xhenxhefilin dhe e shtoni në përzierje. Të gjitha i përzieni, mbuloni dhe i lini në frigorifer gjatë natës. Ditën tjerët pini vetëm ujin, për katër ditë rresht. 

(Kosova Sot Online)