Çfarë i ndodh trupit nëse pini çaj xhenxhefili çdo ditë? Ja përfitimet që do të keni

  • G.G /
  • 30 tetor 2020 - 09:52
Çfarë i ndodh trupit nëse pini çaj xhenxhefili çdo ditë? Ja përfitimet që do të keni

Edhe pse prodhohet në Azi dhe duhen deri në 10 muaj për të korrur një rrënjë, ne nuk kemi ndonjë vështirësi për të gjetur këtë bimë në asnjë pjesë të botës gjatë gjithë vitit.

Fall immune system booster – ginger and turmeric tea and ingredients, rustic wood background

Në fakt, gjithnjë e më shumë specialistë rekomandojnë të konsumoni çdo ditë xhenxhefil, veçanërisht në formën e  çajit të nxehtë, për shkak të përfitimeve për shëndetin, raporton “Bright Side”.

Mund t’ju mbrojë nga sëmundjet e zemrës.

Xhenxhefili është i njohur për aftësinë për të parandaluar sëmundjet e zemrës. Disa përfitime përfshijnë ulje të kolesterolit të keq, rritje të kolesterolit të mirë dhe uljen e presionit të gjakut.

Mund t’ju ndihmojë të kontrolloni peshën.

Dëshira për të ngrënë çdo 5 sekonda mund të jetë një nga arsyet pse nuk mund të kontrolloni peshën, dhe pirja e çajit të xhenxhefilit mund t’ju ndihmojë. Studimet kanë zbuluar se kjo rrënjë pikante mund të ulë urinë dhe është e aftë t’ju bëjë të ndiheni të ngopur.

Mund të ndihmojë në kontrollimin e sheqerit në gjak.

Ju mund ta njihni sheqerin e lartë në gjak si diabet dhe nëse tipi 2 është ai që keni, ne kemi një lajm të mirë për ju. Disa studime kanë zbuluar se është e mundur të zvogëlohen ndërlikimet e diabetit me vetëm 12 javë të konsumit ditor të xhenxhefilit. Por, në çdo rast, është më mirë të konsultoheni me mjekun tuaj.

Mund të lehtësojë dhimbjen e gjurit.

Motoja e xhenxhefilit mund të jetë gjithashtu “jo më dhimbje në gju”. Nëse hani ose pini xhenxhefil për 6 muaj, mund të rezultojë në më pak dhimbje për ata që kanë artrit në gju.

Mund të parandalojë kancerin.

Ka prova të forta që provojnë se xhenxhefili ka fuqinë për të parandaluar disa lloje të kancerit, të tilla si kanceri i stomakut, pankreasit dhe i mëlçisë.

Mund të rrisë sistemin tuaj imunitar.

Të qenit sëmurë vazhdimisht mund të kthehet në një situatë të së kaluarës nëse vendosni të konsumoni xhenxhefil çdo ditë. Në  21 ditë mund të shihni një përmirësim në sistemin tuaj imunitar, i cili mund të rezultojë në rënie të infeksioneve dhe sëmundjeve.

(Kosova Sot Online)