"Qumështi magjik" që ju shpëton nga kanceri

  • E.K /
  • 27 November 2020 - 14:57

Përbërësi kryesor për përgatitjen e 'qumështit të artë' është kurkuma, e cila përmban 150 substanca aktive në organizëm. Kurkuma posedon përbërës kundër inflamacioneve, ndikon si analgjetik, antiseptik dhe antioksidues, forcon imunitetin, rregullon metabolizmin, peshën, përmirëson memorien dhe shtypjen e gjakut. Por, efekti i saj më i fortë është kundër kancerit, që edhe është vërtetuar.

Kurkumën ia shtoni qumështit dhe pini nga një gotë, para gjumit. Përbërësit: 1/8 e lugës kurkumë; 1 gotë qumësht; 2 lugë vaj bademi ose badem të bluar kanellë. Përgatitja: Pasi ta keni vluar qumështin, aty shtoni kurkumën e më pas e lini të vlojë në zjarr të lehtë për 3-5 minuta. Pasi të jetë ftohur pak shtoni edhe vajin e bademit apo badem të bluar. Ta konsumoni derisa është freskët i përgatitur.

(Kosova Sot Online)