Kujdes: Këto 3 ushqime shkaktojnë - kancer

  • E.K /
  • 30 nëntor 2020 - 08:32
Kujdes: Këto 3 ushqime shkaktojnë - kancer

Ju ndoshta nuk keni pasur ide se disa nga këto gjëra mund të jenë të rrezikshme për jetën.

Kafe e shpejtë

Kafja juaj e gatuar shpejt përmban akrilamide, të cilat përmbajnë gjithashtu ushqime të pasura me karbohidrate, të gatuara në temperatura shumë të larta si patatinat.

Si ta shmangni këtë?

Përdorni kafe të errët dhe të pjekur me sa më pak akrilamid dhe kur bëhet fjalë për karbohidratet tuaja të çmuara, mos i skuqni patatet e skuqura në një tigan të thellë. Dhe patatet duhet të zhyten në ujë për 2 orë para pjekjes në mënyrë që të izolohen të gjithë përbërësit e këqij.

Vaj peshku

Kërkimet e fundit kanë treguar që doza të larta të acideve yndyrore omega 3 mund të shkaktojnë kancer të prostatës.

Si ta shmangni këtë?

Ndiqni dozat e rekomanduara. Mjekët sugjerojnë se judët të kufizoheni në dy vakte me peshk me vaj në javë.

Oriz ngjyrë kafe

Universiteti Aberdeen ka zbuluar se orizi kafe përmban më shumë arsenik në shtresën e tij të jashtme sesa orizi i bardhë.

Si ta shmangni këtë?

Gjithmonë shpëlajeni mirë, pastaj gatuajeni. Gjatë gatimit, raporti i ujit dhe orizit duhet të jetë 6: 1, për shembull 300 ml ujë dhe 50 g oriz. Rekomandohet që të mos hani më shumë se dy herë në javë.

(Kosova Sot Online)