Si nuk e kemi ditur më parë! Arsyeja përse duhet t’i hidhni pak kripë kafes së mëngjesit, do të befasoheni kur ta mësoni

  • E.K /
  • 12 dhjetor 2020 - 14:08
Si nuk e kemi ditur më parë! Arsyeja përse duhet t’i hidhni pak kripë kafes së mëngjesit, do të befasoheni kur ta mësoni

Kafja është kthyer në një rutinë të përditshme për pjesën më të madhe të njerëzve, të cilët nuk i hapin dot sytë në mungesë të saj.

E ndërsa dilema është nëse duan ta pinë shqeto apo të ëmbël, tashmë vjen edhe versioni i kafesë me kripë.

Në filxhanin e kafes mund të hidhni një majë luge kripë në vend të sheqerit dhe do të shikoni që kafja do të marrë një shije të kënaqshme.

Kjo pasi kripa zhduk hidhësinë e kafes, duke bllokuar një pjesë të receptorëve.

Nga ana tjetër nëse kafen e shoqërojmë me kripë do të jemi më rezistentë ndaj lodhjes dhe me më shumë energji. Pasi e lexuat, nuk iu mbetet gjë tjetër veçse ta provoni!

(Kosova Sot Online)