Erëza që shëron veshkat

  • E.K /
  • 16 December 2020 - 13:55
Erëza që shëron veshkat

Bima apo erëza që shëron veshkat (lat. Levisticum officinale) jo vetëm se është e shijshme, por ka shumë veti shëruese. Në formë të thatë u shtohet gjellëve, supave, salcës dhe përgatitjeve të ndryshme prej mishit. Popujt e vjetër kanë përtypur farat e saj për ta lehtësuar tretjen. Mjekët popullorë e sugjerojnë për shërimin e veshkave, tretjen jo të mirë, fryrjet dhe problemet tjera në traktin tretës.

Përmirëson punën e tretjes, ndihmon te inflamacionet e fshikëzës, migrena, ndalon djersitjet e tepërta, zbut nervozizmin dhe natyrisht shëron veshkat. Nuk ju sugjerohet grave shtatzëna, por as atëherë kur keni temperaturë të lartë. Shëruese janë të gjitha pjesët e bimës. Rrënja përmes tharjes nuk humbet vlerat shëruese, vajin eterik, taninën.

(Kosova Sot Online)