‘Qumështi i gomaricës rrit imunitetin ndaj Covid…’/ AFP i bën jehonë fermës shqiptare

  • E.K /
  • 21 December 2020 - 14:39
‘Qumështi i gomaricës rrit imunitetin ndaj Covid…’/ AFP i bën jehonë fermës shqiptare

Një nxitës për sistemin imunitar dhe i pasur me vitamina, qumështi me çmim të lartë ka lulëzuar gjatë pandemisë së koronavirusit.

 “Kërkesa për qumësht gomarice po rritet ndjeshëm” së bashku me infeksionet e virusit, thotë 37-vjeçari shqiptar, një kohë kur shumë në Shqipëri po kërkojnë mënyra shtesë për të forcuar shëndetin. 

Elton Kikia, menaxheri i fermës së vogël në fshatin Paper, ka rreth një duzinë kafshësh të vogla, me gjunjë të butë, të cilat rrotullohen rreth një kullote të gjelbër, shkruan AFP.

Kërkesa e lartë për qumështin e tyre është një lajm i mirë për vetë gomerët, ku stili i tyre i rehatshëm i jetesës në fermë është një pushim i mirëpritur nga rolet e tyre tradicionale si kafshë ngarkesash.

Zakonisht të shfrytëzuar për të mbajtur ngarkesa të rënda dhe për të tërhequr karroca nëpër terrenin malor të Shqipërisë, gomarët shpesh janë subjekt i keqtrajtimit, në formën e rrahjeve, mbingarkesës ose plagëve në pjesën e sipërme./ Faxweb

(Kosova Sot Online)