Shumë e rëndësishme! Ekspertët: Këto ushqime nuk duhet të lahen kurrë para gatimit!

  • E.K /
  • 04 janar 2021 - 08:34
Shumë e rëndësishme! Ekspertët: Këto ushqime nuk duhet të lahen kurrë para gatimit!

Keni menduar ndonjëherë që të mos i lani ushqimet para se t’i gatuani?! Megjithëse mund të tingëllojë shumë e çuditshme, larja e disa ushqimeve mund të shkaktojë përhapjen e bakterieve deri në helmim. Eksperët kanë shpjeguar se cilat ushqime nuk duhet që të lahen dhe kush është arsyeja. Ndërkohë që sugjerojnë që të lahen frutat dhe perimet, arrat, frutat e thata dhe orizi.

Pula

Sipas agjensisë britanike “Food Standards”, duke larë shpendët e pagatuar bakteri Campylobacter përhapet në dhe mund të shkaktojë sëmundje të rrezikshme dhe madje edhe vdekjen. Sigurohuni që pula që po përgatitni të jetë pjekur ose gatuar mirë dhe lani mirë duart pasi ta keni përgatitur.

Mishi

Edhe mishi i viçit dhe i derrit nuk duhet që të lahen para gatimit pasi aktivizohen bakere teksa gatuhen në temperature të larta. Mjafton që lëngun e tepërt të mishit ta pastroni me letra kuzhinë.

Makarona

Uji heq niseshtenë nga makaronat, e cila ndihmon për të përthithur më mirë salcën me të cilën do ta shërbeni.

Veza

Tek vezët e prodhuara në mënyrë industriale ekziston një substancë që vihet për t’i mbrojtur nga bakteriet, kështu që mos i lani para gatimit.

Kërpudha

Kërpudhat kanë një sipërfaqe sfungjerore, dhe për këtë arsye kanë edhe aftësinë për të thither ujë. Nëse i shihni të pista, qërojini me thikë ose fshijini me letra kuzhine.

(Kosova Sot Online)