Bima që rritet kudo përreth nesh, që e shëron kancerin

  • E.K /
  • 11 janar 2021 - 10:19
Bima që rritet kudo përreth nesh, që e shëron kancerin

Bima e quajtur luleradhiqe është dhuratë nga natyra, mund ta gjeni nëpër të gjitha livadhet. Luleradhiqja si ilaç për të parën herë përmendet në shënimet e mjekëve arabë në shekull e njëmbëdhjetë. Sot kjo bimë, përdoret për shërim dhe ushqim. Shumë mjekë modernë luleradhiqen e përshkruajnë për pastrimin e mëlçisë. Ul nivelin e kolesterolit në gjak, nxit oreksin dhe tretjen e ushqimit. Gjethet e saj përmbajnë vitaminat A, C, D dhe vitamina të kompleksit B, pastaj hekur, magnez, zink, kalium, kalcium, mangan, bakër. Shkaku se përmban materie të forta, gjethet e saj sugjerohen si shtesë në ushqim për shtatzënat dhe femrat pas menopauzës, në formë të sallatës.

SHËROJENI KANCERIN PËR DISA MUAJ!

Mjeku kroat, gjatë hulumtimit të tij në Kanada, ka ardhur në përfundim se rrënja e luleradhiqes e shëron kancerin. "Po, sikur ta dija këtë që e di tani, ta dija më herët, shumë miq të mi edhe sot do të ishin gjallë, pasi që kanë vdekur nga kanceri. Kur sot e di për vlerën e kësaj bime, kam ndryshuar mendimin për to", thotë mjeku kroat. Ai po ashtu shton se kjo bimë pastron mëlçinë, por se edhe shëron kancerin. Mjekja Carolina Ham ka vërejtur se pacientët që vuanin nga leukemia, kishin pirë çaj nga kjo bimë, por se ishin përmirësuar në masë të madhe, e edhe qelizat kancerogjene ishin shëruar.

(Kosova Sot Online)