5 mënyra për të pastruar veshkat tuaja

  • A.P /
  • 12 janar 2021 - 15:15
5 mënyra për të pastruar veshkat tuaja

Guri në veshka, i njohur gjithashtu si nefrolitiazë, formohet kur ka një rritje të substancave gur-formuese në urinë ose një ulje të vëllimit të urinës. Këto depozita të forta, nëse nuk trajtohen në kohë mund të krijojnë komplikime si bllokimi i traktit urinar. Kushdo që e ka provuar dhimbjen që shkaktojnë gurët në veshka e dinë se sa shqetësim ekstrem dhe dhimbje e tmerrshme është.

Të heqësh qafe këto masa kristalore të përqendruara është detyra më e madhe nga sa mund të imagjinohet.

Cilat janë simptomat e gurëve në veshka?

Megjithëse dhimbja e fortë është një nga simptomat më të zakonshme të gurëve në veshka, shenja të tjera që tregojnë gurë në veshka përfshijnë:

– Dhimbje në shpinë, bark ose në anë

– Ndjesi djegieje ose dhimbje gjatë urinimit

– Urinim i shpeshtë dhe urgjent

– Gjak në urinë

– Ndjenja e zbrazjes jo të plotë të fshikëzës

– Urinë me erë

– Të përziera dhe të vjella

– Të dridhura dhe ethe

Ilaçet shtëpiake për të trajtuar gurët në veshka

Zbulimi i hershëm është jetik në trajtimin e gurëve në veshka, pra, së bashku me këshillat e mjekut tuaj mund të zgjidhni edhe këto metoda natyrore të më poshtme.

#Lëng limoni

Limonët janë një nga artikujt më të zakonshëm që gjenden në kuzhina. Shtimi i pak lëng limoni në çdo gotë ujë ndihmon shumë kundër gurëve në veshka. Limonët përmbajnë citratin e përbërë, i cili parandalon formimin e gurëve të kalciumit brenda veshkave. Për më tepër, citrati ndihmon gjithashtu në thyerjen e gurëve më të vegjël tashmë të pranishëm brenda veshkave. Kjo çon në kalimin e gurit përmes urinës.

# Uthull molle

Uthulla e mollës përmban edhe acid limoni që ndihmon në tretjen e gurëve në veshka. Produkti mund të ndihmojë gjithashtu në alkalizimin e gjakut dhe rritjen e nivelit të acideve në stomak. Prandaj, parandalon formimin e gurëve shtesë brenda veshkave gjithashtu.

Sidoqoftë, sigurohuni që të mos konsumoni sasi të tepërta të uthullës së mollës çdo ditë, pasi duke vepruar kështu mund të çojë në osteoporozë dhe nivele të ulëta të kaliumit. Njerëzit me diabet gjithashtu duhet të qëndrojnë larg konsumimit të uthullës së mollës.

# Pini ujë kokosi për të trajtuar gurët në veshka

Është një ilaç mahnitës për gurët në veshka. Prodhimi i urinës së trupit tuaj do të rritet për shkak të këtij uji të mrekullueshëm të kokosit. Për më tepër, kaliumi në të do të ndihmojë në alkalinizimin e urinës acidike, dhe për më tepër, ju do të jeni në gjendje të vendosni adeu në gurët tuaj në veshka dhe të shpëtoni nga dhimbja. Prandaj, piheni menjëherë!

#Sode buke

Përmbajtja acid e urinës tuaj që shkaktoi formimin e gurit mund të ulet nga alkaliniteti i sodës së bukës. Prandaj, mund të jetë e dobishme për ju. Pra, ata gurë mund të kalojnë përmes sistemit tuaj urinar nëse nivelet ulen. Përzieni pak sodë buke në ujë të vakët dhe pijeni atë.

#Lëng barishte

Bari i grurit përmban përbërje dhe antioksidantë që rrisin prodhimin e urinës dhe lejojnë që gurët në veshka të kalojnë më lehtë duke zvogëluar rrezikun e formimit të tyre. 

(Kosova Sot Online)