Ju vjen gjumë gjatë gjithë kohës? Ja çfarë ua shkakton këtë gjendje

  • G.G /
  • 13 janar 2021 - 11:05
Ju vjen gjumë gjatë gjithë kohës? Ja çfarë ua shkakton këtë gjendje

Kërkimet tregojnë se shumica e të rriturve raportojnë se janë zgjuar të lodhur të paktën një ditë në javë, veçanërisht gjatë pandemisë. Sigurisht, ka shumë gjëra që mund të shkaktojnë atë ndjenjë përgjumje në mëngjes. Lajmi i mirë është se shumica e tyre janë të parandalueshme.

Ju nuk jeni duke fjetur mjaftueshëm

Shumica e të rriturve kanë nevojë për rreth 7-9 orë gjumë në natë, sipas rekomandimeve zyrtare të Akademisë Amerikane të Mjekësisë së Gjumit. Ndërsa ka edhe disa që mund të flenë edhe më pak dhe përsëri ndihen të mprehtë mëngjesin tjetër, por ata janë shumë pak.

Ju jeni duke fjetur shumë

Në skajin tjetër të spektrit, është e mundur të flesh shumë. Nuk ka numër zyrtar të orëve që përbën gjumë të tepërt, por disa shenja që ju mund ta teproni përfshijnë ndjenjën e lodhjes gjatë gjithë ditës, por marrjen e një shpërthimi energjie natën, përjetimin e mjegullës së trurit dhe vuajtjen nga dhimbjet e kokës në mëngjes.

Ju nuk bëni gjumë cilësor

Nëse flini vazhdimisht 8 orë gjumë por përsëri zgjoheni të lodhur, është një shenjë që nuk po bëni gjumë cilësor. Ekzistojnë katër faza të gjumit dhe dy të fundit – gjumi i thellë REM dhe jo-REM – janë ato ku truri ynë pushon vërtetë. Njerëzit të cilët zgjohen shpesh natën ka të ngjarë të mos flenë aq sa duhet.

Pini shumë para se të shkoni në shtrat.

Ndërsa pijet gjatë natës mund të ndihen relaksuese, hulumtimet tregojnë se pirja e alkoolit para gjumit pengon gjumin e rëndësishëm REM. Para se t’i shkëmbeni me një gotë të madhe uji ose çaji, mos harroni se pirja e lëngjeve para se të shkoni në shtrat mund të bëjë që të keni nevojë për të shkuar në banjë në mes të natës. Urologia Vannita Simma-Chiang rekomandon ta mbaroni pijen tuaj të fundit disa orë para se të fikni dritat.

Hani para se të shkoni në shtrat.

Mjerisht, kënaqja me një ëmbëlsirë me sheqer para gjumit mund ta bëjë të pamundur rënien në gjumë. Specialisti i certifikuar nga bordi i gjumit Michael J. Breus thotë do të ishte mirë që shumica e njerëzve të mos konsumonin ushqim 30 minuta para gjumit.

Qëndroni deri vonë në telefonin tuaj

Natën është gjithashtu e sugjerueshme të vendosni telefonin dhe pajisjet elektronike larg. Shikimi i dritës blu shumë afër shtratit mund të ngatërrojë ritmin tuaj cirkadian dhe kjo zakonisht shkakton stres ose frikë, ku asnjëra nuk ju ndihmon për pushim të thellë dhe rivendosës.

(Kosova Sot Online)