Denstistët nuk ua thonë këtë, por me këtë mënyrë do i pastroni gurët në dhëmbë si me magji/ Duhen vetëm….

  • G.G /
  • 15 janar 2021 - 11:19
Denstistët nuk ua thonë këtë, por me këtë mënyrë do i pastroni gurët në dhëmbë si me magji/ Duhen vetëm….

Gurëzat janë një shtresë e verdhë në dhëmbët tuaj që dëm tojnë buzëqeshjen tuaj. Nëse duam të kemi gojën të pastër dhe që nuk ka sëmundje ne duhet të heqim dorë nga veset e duhanit dhe alkoolit. Përveç kësaj është e nevojshme të mbajmë një higjienë të mirë orale.

Është e zakonshme të shkosh tek dentisti për t’i dhënë fund këtij problem pasi ata janë ekspertë në këtë, por megjithatë shumë herë nuk guxojnë t’i tregojnë pacientit të vërtetën.

Përveç kësaj, ka të ngjarë që ata të dinë metoda që ne nuk i njohim dhe nuk do t’i bënim pa ndihmën e tyre. Megjithatë, ka diçka që ne të gjithë mund të bëjmë në shtëpinë tonë për t’i dhënë fund gurëzave.

Përbërësit: Një lugë gjelle pastë dhëmbësh, 2 lugë peroksid hidrogjeni, 2 lugë sode buke, 2 lugë ujë. Përgatitja: Merrni një enë qelqi me një kapak dhe derdhni të gjithë përbërësit. Përziejini mirë duke përdorur një lugë druri derisa ato të bashkohen për të krijuar kremin. Vendoseni masën e përftuar në furçën tuaj të dhëmbëve dhe lajini ata për 5 minuta. Këtë metodë bëjeni 3 herë në javë derisa gurëzat të zhduken.

(Kosova Sot Online)