Frutat që e mbajnë mendjen të fortë dhe mbrojnë nga plakja

  • E.K /
  • 16 janar 2021 - 13:06
Frutat që e mbajnë mendjen të fortë dhe mbrojnë nga plakja

Frutat agrume përfshijnë portokall, mandarina, limon.

Cilëndo nga sa më sipër preferoni të përfshini në dietën tuaj ditore patjetër që do të jeni në gjendje të ndryshoni ritmin e plakjes së qelizave dhe ta mbani mendjen tuaj të shëndetshme.

s

A e dini se me vetëm një portokall, keni përmbushur deri në dy herë marrjen ditore të vitaminës C , ndërsa me vetëm një mandarinë keni mbuluar plotësisht nevojat ditore të trupit tuaj për vitaminë C.

 Vitamina C, një nga përbërësit më themelorë të trupit tonë, mbron sistemin imunitar, riparon qelizat dhe ndihmon në thithjen e hekurit.

Frutat agrume janë gjithashtu të pasura me antioksidantë të cilët kontribuojnë në funksionimin e duhur të mendjes, si dhe në funksionimin e duhur të kockave. 

Gjithashtu përmes vitaminës C krijohet kolagjeni, një përbërës kryesor strukturor i lëkurës, indit lidhor dhe kockave.

 Në mënyrë të veçantë, esperitina mbron qelizat kundër plakjes. 

Për më tepër, hulumtimet kanë treguar se polifenolët që gjenden në portokall e mbajnë mendjen vigjilent.

Përveç kësaj, agrumet janë një zgjedhje ideale për të filluar ditën tuaj me energjinë e kërkuar. 

Ato janë të pasura me sheqerna natyrale dhe mbulojnë 2% të marrjes ditore të kalorive.

Të pasura me fibra, si të gjitha frutat, agrumet madje ndihmojnë me probleme të zorrëve , përmirësojnë nivelet e kolesterolit dhe zvogëlojnë rrezikun kardiovaskular. 

Nivelet e larta të acidit folik që ato përmbajnë i bëjnë ato ideale për gratë shtatzëna , pasi vetëm një portokall siguron 18% të marrjes së rekomanduar ditore të acidit folik.

(Kosova Sot Online)