Receta e vjetër për rakinë e arrës: Shëron gjëndrën tiroide, përshpejton metabolizmin

  • E.K /
  • 20 shkurt 2021 - 14:02
Receta e vjetër për rakinë e arrës: Shëron gjëndrën tiroide, përshpejton metabolizmin

Likeri shërues që e pëlqejnë bash të gjithë.

Arrat shërojnë sëmundje nga më të ndryshme, mirëpo ndihmojnë jashtëzakonisht në problemet e gjëndrës tiroide, fytit, rrugëve respiratore si edhe bronkitit, mirëpo edhe për forcim të imunitetit.

Mjekësia popullore rekomandon rakinë e arrës për shërimin e anemisë, por edhe si ndihmë të parë te problemet me stomakun dhe për përshpejtim të tretjes, shkruan Hayat.

Ende nuk është vonë për bërjen e likerit nga arrat.

Ju nevojiten:

40 arra,

1 kg mjaltë,

1 l raki.

Përgatitja:

Vini dorezat dhe arrat e reja pritni imët, qitni në një kavanoz të madh qelqi dhe sipër tyre shtoni 1 kg mjaltë dhe 1 l raki.

Mbyllni me kapak të përshtatshëm dhe lini që kavanozi të qëndrojë në diell 40 ditë.

Kohë pas kohe përzieni përmbajtjen me lugë plastike.

Përdorimi:

Çdo mëngjes në lukth të zbrazët pini nga një gotë të vogël rakie të këtij likeri.

Likeri është jashtëzakonisht i pasur me jod, andaj është ilaçi kurë e vërtetë për sëmundjet e gjëndrës tiroide.

Para shërbimit, likerin tundeni lehtë në mënyrë që të ngrihen shtresa shëruese.

Si aperitiv, likerin shërbejeni me akull dhe me fetë limoni.

Këshillë: Ky informacion nuk zëvendëson këshillat e mjekut ose ofruesit të kujdesit shëndetësor dhe nuk marrim përgjegjësi për ndërveprimet ose efektet negative.

(Kosova Sot Online)