E shkatërrojnë si barojë, por është shëruese! Kjo bimë e magjishme është një rezervuar i vërtetë i shëndetit!

  • E.K /
  • 27 shkurt 2021 - 13:01
E shkatërrojnë si barojë, por është shëruese! Kjo bimë e magjishme është një rezervuar i vërtetë i shëndetit!

Burdullaku është i pasur me substanca mjekësore dhe minerale, kështu që në fakt është një bimë e ngrënshme dhe mjekësore

Kjo bimë është barojë aq e shpeshtë sa që vërtet është dëm të mos shfrytëzohet

Është e pasur me omega 3 të thartirave yndyrore, është plot vitaminë C. Është një burim i madh i beta-karotenit, por përmban edhe vitaminat A, B dhe E, kalcium, hekur, bakër, acid folik, fosfor dhe antioksidante të tjera të ndryshme.

Vepron në ngritjen e imunitetit, përmirëson punën dhe e forcon zemrën dhe të enët e gjakut dhe ndikon shumë butë kundër nervozizmit dhe stresit, përmirëson tretjen, shëndetin dhe elasticitetin e lëkurës.

Burdullaku (Portulaca oleracea) ka efekt antibakterial dhe antikërpudhor, por mund të ndihmojë edhe te rastet e depresionit. Fletët e thara në materie të thata kanë 16% materie aktive kundër depresionit.

Kjo bimë medicinale është një burim i shkëlqyer i acideve yndyrore Omega-3, të nevojshme për trupin tonë.

Është përplot antioksidantë të cilët mbrojnë nga shfaqja e kancerit dhe e ndikimit të dëmshëm të radikaleve të lira.

Ka cilësi kundërinflamatore, ndihmon në rregullimin e nivelit të kolesterinës në gjak, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe pengon krijimin e ngjizjes së gjakut në arterie.

Veç kësaj, ngadalëson plakjen dhe ndihmon në shërimin e ngërçeve në muskuj. Mukoza e kësaj bime qetëson infeksionet dhe inflamacionet në zorrë, si dhe infeksionet e traktit urinar.

Rekomandohet për sëmundje të kanalit urinar, për të forcuar sistemin imunitar, për sëmundjet e frymëmarrjes, për aparatin tretës dhe ndihmon në rikuperimin e plagëve.

Është efikase kundër djegësirës, gastritit, por edhe kundër kapsllëkut.

(Kosova Sot Online)