Nuk do ta besoni se çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani 2 banane në ditë!

  • E.K /
  • 01 mars 2021 - 10:31
Nuk do ta besoni se çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani 2 banane në ditë!

Më poshtë keni të listuar përfitimet që merrni nga konsumimi i 2 bananeve në ditë

1. Presioni arterial do të kthehet në normale

Bananet ulin presionin e lartë të gjakut falë faktit se përmbajnë rreth 420 mg kalium.

2. Pesha e tepërt zhduket

Bananet janë të pasura me fibra, gjë që ju bën mos keni uri për një kohë të gjatë. Bananet gjithashtu përmbajnë një lloj niseshteje që zvogëlon oreksin tuaj dhe ju ndalon të shtoni peshë. Zvogëlon nivelin e sheqerit në gjakun tuaj dhe rrit ndjeshmërinë e trupit tuaj ndaj insulinës. Nëse qelizat e trupit tuaj nuk janë të ndjeshme ndaj insulinës, ato nuk mund të thithin glukozë, dhe pankreasi juaj fillon ta prodhojë atë në sasi më të mëdha. Nëse trupi grumbullon yndyrë, varet nga insulina e pranishme.

3. Rreziku i anemisë bie

Anemia shkakton zbehje, lodhje dhe marrje fryme. Është rezultat i një reduktimi të qelizave të kuqe të gjakut dhe një niveli të ulët të hemoglobinës në gjak.

Bananet përmbajnë shumë hekur, i cili stimulon prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Bananet gjithashtu përmbajnë vitaminë B6, e cila rregullon nivelet e glukozës në gjak, duke ndihmuar njerëzit me anemi.

4. Tretja përmirësohet

Bananet treten lehtë dhe nuk irriton traktin gastro-intestinal. Amidoni rezistent që përmbahet në banane nuk tretet dhe përfundon në zorrën e trashë ku shërben si një medium ushqyes efektiv për bakteret e shëndetshme.

Bananet mund të hahen kur një person ka gastrit dhe urth dhe ato rikthejnë mineralet e humbura kur një person vuan nga diarreja.

5. Nivelet e stresit do të bien

Bananet ju përmirësojnë gjendjen shpirtërore. Ato përmbajnë triptofan, e cila kërkohet nga trupat tanë në mënyrë që të marrin serotoninën (“hormonin e lumturisë”).

Mesatarisht, çdo banane përmban rreth 27 mg magnez. Ky mineral është përgjegjës për prodhimin e një gjendje të mirë shpirtërore dhe gjumë të shëndetshëm.

6. Mungesa e vitaminave do të plotësohet

Bananet janë të pasura me vitaminë B6. Mesatarisht, një banane përmban rreth 20% të nevojave tuaja ditore për vitaminë B6. Kjo e ndihmon trupin tuaj të prodhojë insulinë, hemoglobinë dhe aminoacide që janë të nevojshme për krijimin e qelizave të shëndetshme.

Megjithëse zakonisht mendojmë se portokallet dhe luleshtrydhet përmbajnë sasinë më të madhe të vitaminës C, bananet në të vërtetë përmbajnë 15% të normës sonë ditore të kësaj lënde të rëndësishme.

Vitamina C është një anti-oksidues i rëndësishëm që neutralizon radikalet e lira të dëmshme (molekulat aktive me elektrone të pamjaftueshme që mund të shkatërrojnë qelizat e trupit). Ndihmon gjithashtu në mbajtjen e shëndetshme të enëve të gjakut dhe prodhon kolagjen.

7. Nivelet tuaja të energjisë do të rriten

Kaliumi që përmbahet në banane mbron muskujt tuaj nga ngërçet, ndërsa karbohidratet ju japin energji të mjaftueshme për të duruar një stërvitje të rëndë.

(Kosova Sot Online)