Receta që bën çudinë te dhimbjet e nyjave, shpinës, qafës

  • E.K /
  • 01 mars 2021 - 12:26
Receta që bën çudinë te dhimbjet e nyjave, shpinës, qafës

Kjo recetë shëron problemet me dhimbjet në nyja, shpinë, këmbë, qafë.

RECETA

Blini 150 gr xhelatinë për gatesë, me shije të pemëve. Në mbrëmje shtoni 5 gr xhelatinë në një të katërtën e gotës me ujë të ftohtë. Përzieni dhe e lini të qëndrojë deri në mëngjes. Në mëngjes ta pini këtë përzierje në stomak të thatë. Mund t'i shtoni edhe lëng, ujë me mjaltë apo ta përzieni masën me jogurt apo qumësht. Funksionin në mënyrën që të gjithë ata që kanë vuajtur nga dhimbjet në nyja, shpinë, dhimbje në qafë, pas një jave shërohen.

PËRSE XHELATINA ËSHTË KAQ E SHËNDETSHME PËR NYJA?

Xhelatina ndikon pozitivisht në gjendjen e fibrave të brendshme dhe enëve të imëta. Posedon dy aminoacide: prolinë dhe hidrosiprolinë, që kanë efekt të mirë në shërimin e indit lidhës. Xhelatina është e dobishme për: - forcon nyjat dhe muskulin e zemrës - përmirëson metabolizmin - shton aftësinë mendore - kujdeset për lëkurën - ligamenteve u dhuron elasticitet - parandalon zhvillimin e osteoporozës dhe osteoartritiit - përmirëson strukturën e flokëve dhe eshtrave.

(Kosova Sot Online)