Dieta e mëngjesit me banane: Humbisni disa kilogramë për një javë

  • E.K /
  • 05 mars 2021 - 08:40
Dieta e mëngjesit me banane: Humbisni disa kilogramë për një javë

Bananet janë të pasura me niseshte që kanë një indeks të ulët glikemik që do të thotë tretje më të gjatë dhe të lënë një ndjenjë të ngopjes për një kohë të gjatë.

Kjo dietë që përfshin fillimin e ditës me një banane dhe një gotë me ujë të nxehtë njihet si "banane në mëngjes" dhe është shumë e thjeshtë.

Ndikon në humbjen e peshës, pasi bananet në të vërtetë stimulojnë tretjen dhe përshpejtojnë metabolizmin.

Njerëzit që duan të provojnë këtë dietë duhet të shmangin darkën pas orës 20.00, dhe ëmbëlsirat pas orës 15.00.

Ju nuk duhet të hani vetëm produkte të qumështit dhe alkoolit, por bananet duhet të jenë të freskëta, jo të ngrira, të pjekura ose të përgatitura në ndonjë mënyrë tjetër.

Për drekë, hani diçka të zgjedhur dhe sallatë të freskët, dhe për darkë një vakt që përmban shumë fruta.

(Kosova Sot Online)