Ushqimet më të mira për të luftuar kancerin

  • E.K /
  • 06 mars 2021 - 13:46
Ushqimet më të mira për të luftuar kancerin

Kanceri është një sëmundje e karakterizuar nga rritja e qelizave anormale që dëmtojnë trupin në mënyra të ndryshme. Ekzistojnë më shumë se 100 lloje të kancerit, duke përfshirë kancerin e gjirit, lëkurës, vezoreve, mushkërive, pankreasit, zorrës së trashë, prostatës dhe gjakut. Secili tumor ka simptoma të ndryshme.

Këtu janë 9 ushqimet më të mira për të luftuar kancerin:

Brokoli

Hani brokoli për të zvogëluar rrezikun e kancerit. Kjo perime përmban përbërje të quajtura glukozinolate, të cilat prodhojnë enzima mbrojtëse për trupin. Një nga këto enzima është sulforafani i cili ndihmon në uljen e rrezikut nga kanceri duke eliminuar kimikatet që shkaktojnë kancer. Brokoli është efektiv në mbrojtjen nga kanceri i gojës, gjirit, mëlçisë, mushkërive, fshikëzës, ezofagut dhe stomakut.

Çaji jeshil

Çaji jeshil është një pije e njohur që mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të kancerve të ndryshëm. Komponimet që gjenden në çajin jeshil, të tilla si katekina, derivatet e ksantinës, epigallokatekin-3-gallata dhe epikatekina, ndihmojnë në parandalimin e zhvillimit të qelizave kancerogjene. Çaji jeshil ndihmon gjithashtu në parandalimin e radikalëve të lirë për të dëmtuar qelizat. Çaji jeshil ka efekte mbrojtëse në kancerin gastrointestinal, të gjirit, të mushkërive dhe të prostatës.

Domatet

Domatja është një burim i mirë i likopenit, një antioksidant i fuqishëm që ndihmon në luftimin e kancerit. Likopeni forcon sistemin imunitar dhe mbron qelizat nga dëmtimi. Gjithashtu ndalon rritjen jonormale të qelizave. Është një burim i mirë i vitaminave A, C dhe E, të cilat parandalojnë dëmtimin e radikalëve të lirë në trup. Burrat që hanë më shumë domate dhe produkte të saj, si të gjalla ashtu edhe të gatuara, kanë më pak gjasa të zhvillojnë kancer të prostatës.

Boronicat

Boronicat janë të pasura me fitonutrientë antioksidues. Këto neutralizojnë radikalet e lira të cilat mund të dëmtojnë qelizat dhe të çojnë në sëmundje të tilla si kanceri. Ato përmbajnë gjithashtu vitamina C dhe K, mangan dhe fibra dietike, të cilat gjithashtu ndihmojnë në uljen e rrezikut të kancerit. Boronicat ndihmojnë në zvogëlimin e rrezikut të disa llojeve të kancerit, duke përfshirë atë të gojës, vezores, zorrës së trashë, mëlçisë, prostatës, mushkërive, lëkurës dhe gjirit.

Xhenxhefili

Xhenxhefili gjithashtu ndihmon në uljen e rrezikut të prekjes nga lloje të ndryshme të kancerit. Vlerat e tij antioksiduese pengojnë rritjen e qelizave kancerogjene. Në veçanti është i dobishëm në luftën kundër kancerit të vezoreve, prostatës, zorrës së trashë, mushkërive, gjirit, lëkurës dhe pankreasit.

Spinaq

Spinaqi është një burim i pasur i luteinës, një antioksidant që luan një rol kryesor në mbrojtjen nga kanceri. Për më tepër, zeaksantina dhe karotenoidet në spinaq mbrojnë trupin tuaj nga dëmtimi i radikalëve të lirë. Beta-karotina, vitamina A, folati dhe fibra luajnë gjithashtu një rol të rëndësishëm në parandalimin e kancerit. Marrja e rregullt e kësaj perime me gjethe jeshile të errët mund të mbrojë nga kanceri i gojës, vezoreve, mushkërive, endometrit, kolorektal, ezofagut dhe stomakut.

Shega

Një tjetër ushqim që ka përfitime anti-kancer është shega, e cila përmban një sasi të mirë të antioksidantëve. Ky frut me lëng gjithashtu ka një përzierje të fenoleve, flavonoideve, antocianinave dhe taninave që ndihmojnë në modulimin e biokimisë së qelizave. Polifenolët e tij, në veçanti, ndihmojnë në ruajtjen e kontrollit mbi ngjarje të ndryshme biologjike të përfshira në patogjenezën dhe përparimin e kancerit. Shega është efektive në zvogëlimin e rrezikut të kancerit të gjirit, zorrës së trashë, mëlçisë, lëkurës dhe prostatës.

Arra

Një ushqim tjetër që zvogëlon rrezikun e kancerit janë arrat. Ato përmbajnë një sasi të mirë polifenolesh dhe fitokimikatesh që kanë veti antioksiduese. Ato janë gjithashtu të pasur me përbërje anti-kancer, të tilla si ellagitannins, gama-tocopherol, dhe acid alfa-linolenic. Arrat ndihmojnë në parandalimin e kancerit të gjirit, prostatës dhe lëkurës.

Rrushi

Si ekstraktet e rrushit ashtu edhe ato të farës së rrushit janë të pasura me antioksidantin resveratrol i cili ofron përfitime anti-kancer. Bllokon veprimin e një proteine që shkakton rritjen e kancerit. Për më tepër, vetitë anti-inflamatore të rrushit parandalojnë stresin kronik oksidativ dhe inflamacionin kronik, dy shkaqet kryesore të kancerit.

(Kosova Sot Online)