Të heqësh dorë nga kafeja! Zbuloni çfarë i ndodh trupit tuaj dhe si ta përballoni këtë vendim

  • E.K /
  • 09 mars 2021 - 12:57
Të heqësh dorë nga kafeja! Zbuloni çfarë i ndodh trupit tuaj dhe si ta përballoni këtë vendim

Konsumuesit e kafesë e dinë mjaft mirë se çfarë do të thotë të kesh dy personalitete për pak kohë, personin që ishe para se të pije një gëllënkë kafe dhe personin që u shndërrove pasi konsumove kafe.

Kafeja për disa njerëz është si benzina apo nafta për makinën, që po se konsumuan trupi i tyre e ka shumë të vështirë të fillojë të funksionojë normalisht.

Të heqësh dorë nga kafeja pasi je një konsumues i rregullt i kafesë është mjaft e vështirë. Më poshtë do të ju tregojmë se si reagojnë trupat tanë kur ndalojmë së konsumuari kafe dhe do të ju japim disa këshilla se si t’i zvogëloni këto efekte negative.

Efektet negative kur ndaloni së konsumuari kafe:

Pesha e trupit tuaj ka të ngjarë të ndryshojë

Përqëndrimi do të jetë më i vështirë

Mund të pësoni dridhje të trupit tuaj

Do të përjetoni ndjenën e ankthit

Dhimbjet e kokës do të jenë më të shpeshta

Do të keni energji të ulët

Si mund t’i zvogëlojmë këto efekte negative?

Zvogëloni konsumimin e kafeinës me një ritëm të qëndrueshëm

Qëndroni të hidratuar dhe pini çaj

Ushtrohuni, bëni aktivitet dhe gjithashtu bëni pushim cilësor

Ndryshoni dietën tuaj dhe përpiquni të hani ushqime të shëndetshme

(Kosova Sot Online)