Përfitimet shëndetësore të misrit

  • E.K /
  • 26 March 2021 - 13:17
Përfitimet shëndetësore të misrit

Misri ka një shumëllojshmëri të gjerë të përfitimeve shëndetësore dhe është një përbërës thelbësor në kuzhinat e atyre që i kushtojnë rëndësi të ushqyerit.

Misri është një ushqim i cili ka vlera të larta ushqyese. Ai jo vetëm që ju siguron kaloritë që ju nevojiten në baza ditore, por për një metabolizëm të shëndetshëm, gjithashtu është i pasur me vitamina A, B, E dhe shumë minerale. Përmbajtja e saj e lartë e fibrave luan një rol të rëndësishëm në parandalimin e sëmundjeve të tretjes si kapsllëku, hemorroide dhe kanceri kolorektal. Përmban antioksidant që veprojnë si agjentë anti-kancerogjene që ndihmojnë në parandalimin e sëmundjes së Alzheimerit.

Hulumtimet tregojnë se misri është një burim i mirë i ushqyesve për shumë njerëz dhe kafshë. Misri përdoret jo vetëm si konsum ashtu siç është, por përdoret edhe në shumë mënyra të ndryshme, të tilla si bukë misri, miell misri përdoret edhe në gatime të ndryshme. Përveç kësaj, ajo ka kalori të ulët dhe përmban rreth 3.4 gram proteina për një pjesë 100 gram. Ai është i pasur me vitamina dhe minerale, dhe një burim shumë i mirë energjie.

Misri është kurativ

Misri është shumë i dobishëm për shëndetin pasi që përbëhet nga ushqimi me kualitet të lartë. Përveç shijes që mund t’i shtojmë çdo vakti, gjithashtu siguron mbrojtje kundër një sërë sëmundjesh kronike, pasi ajo është e pasur me fitokemikale. Këtu janë përfitimet e misrit për shëndetin tuaj:

Të pasura me minerale

Misri përmban shumë minerale që përfiton trupi. Fosfor, magnez, mangan, zink, hekur dhe bakër të cilat gjenden në të gjitha varietetet e misrit. Ajo gjithashtu përmban gjurmë të mineraleve të tilla si selen, të cilat janë të vështira për t’u gjetur në shumë dieta normale. Fosfori në misër është i nevojshëm për të rregulluar rritjen, shëndetin e kockave dhe funksionin optimal të veshkave. Përveç kësaj, magnezi është shumë i rëndësishëm për mbajtjen e nivelit të zemrës dhe rritjen e dendësisë minerale të kockave. Misri është gjithashtu një dyqan i vitaminave. Unë ju rekomandoj që të futni misrin në programin tuaj ushqimor pasi përmban shumë vitaminë si B1, B3 dhe vitaminën C.

Hani misër për sy të shëndetshëm

Degjenerimi makular dhe katarakta (Perdja) janë shkaqet kryesore të çrregullimeve vizuale më të zakonshme në botë dhe verbëri. Ndërsa infeksionet dhe mosha e vjetër janë ndër shkaqet kryesore të këtyre sëmundjeve, ushqimi mund të luajë një rol të rëndësishëm në shfaqjen e tyre. Karotenoidet siç janë zeaksantina dhe luteina, të cilat janë dy antioksidantë të pranishëm në misër, kanë përfitime të konsiderueshme për shëndetin e syve. Kokrrat e misrit janë të pasura me vitaminën A, e cila është një vitaminë e rëndësishme në aspektin e shëndetit të syve dhe në karotenoidet që zvogëlojnë rrezikun e dëmtimit të shikimit.

Një burim energjie

Falë shumave të larta të karbohidrateve që përmban, misri është një burim i mië energjie. Karbohidratet sigurojnë energjinë e nevojshme për funksionimin e duhur të trupit dhe mendjes. Ato gjithashtu janë shumë të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit të trurit. Misri është një ushqim i konsumuar nga atletët pasi jep energji.

Misri ul kolesterolin e keq

Sipas Journal of Biochemistry, konsumi i misrit zvogëlon kolesterolin e keq duke frenuar thithjen e kolesterolit në trup. Ky reduktim në lipoproteinat me densitet të ulët (LDL) përfshin kolesterolin, reduktimin e sëmundjeve të zemrës, parandalimin e aterosklerozës dhe pastrimin e përgjithshëm të radikalëve të lirë në trup.

Misri zvogëlon rrezikun e hipertensionit

Misri përmban phytochemicals fenolike që rregullojnë presionin e gjakut dhe parandalojnë hipertensionin. Përveç kësaj, misri është i pasur me vitaminën B e cila është e dobishme për funksionimin optimal të gjëndrave të veshkave.

Lëkura dhe flokët e shëndetshëm

Misri përmban vitaminën A dhe beta-karoten, që është shumë i dobishme për shëndetin e lëkurës. Ajo gjithashtu mbron lëkurën nga rrezet e dëmshme të diellit falë përmbajtjes së lartë të vitaminës C. Vitamina E, një tjetër vitaminë e rëndësishme për shëndetin e lëkurës, gjithashtu mban lëkurën të shëndetshme. Është e dobishme për shëndetin e flokëve për shkak të omega-3 dhe omega-6 që përmbajnë acide yndyrore.

Misri i zier ndihmon në parandalimin e kancerit

Shumë studime shkencore kanë zbuluar se futja e misrit në programin ushqyes është i pasur me antioksidantë që ndihmojnë në parandalimin e kancerit. Për më tepër, ka shumë studime që tregojnë se antioksidantët luftojnë qelizat e lira radikale dhe parandalojnë dëmtimin oksidativ në trup. Hulumtimet tregojnë se misri i zier ka më shumë antioksidantë sesa misri që nuk është zier.

Misri si një lëndë ushqyese e zemrës

Sipas hulumtimit, vaji i misrit ka një efekt antiaterogjen në nivelet e kolesterolit dhe kështu zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të ndryshme kardiovaskulare. Përveç kësaj, misri është një lëndë ushqyese e shëndetshme për shkak të përmbajtjes së pasur të folatit dhe gëzhutës (Lëvorja që mbështjell kokrrën e grurit, të thekrës, misrit etj).

Misri parandalon aneminë

Sot, anemia është një sëmundje e madhe, për shkak të mungesës së vitaminës B12 dhe acidit folik në trup. Trupi ka nevojë për hekur dhe folate për të krijuar qeliza të reja të kuqe të gjakut. Këto substanca gjenden në misër, të cilat mund të parandalojnë aneminë. Nëse keni anemi, ju mund të zvogëloni efektet e sëmundjes duke konsumuar misër.

Të pasura me fibra

Misri është një lëndë ushqyese që përdoret në dietë, pasi plotëson 19 për qind të fibrave të kërkuara për trupin. Gjithashtu ul nivelin e kolesterolit të lartë dhe zvogëlon rrezikun e kancerit të zorrës së trashë për shkak të përmbajtjes dhe efekteve të tij. Një dietë e pasur me fibra është aq e mirë sa ari për shëndetin e sistemit tuaj të tretjes. Konsumimi i ushqimeve me fibra, ju mban të plotë për një kohë më të gjatë, rregullon tretjen tuaj dhe rrit shëndetin tuaj të zorrës së trashë. Konsumi i ushqimeve me fibra të larta gjithashtu do t’ju mbrojë nga kanceri, sëmundjet e zemrës, nga kapsllëku, ndihmon në shëndetin e zorrëve, nga steatoza e mëlçisë deri te trashja dhe nga sheqeri. Për këtë arsye, është shumë i rëndësishme që të keni një program ushqimi të plotë me ushqime të pasura me fibra të larta. Fibrat gjithashtu ndihmojnë në parandalimin e kapsiteve dhe niveleve të ulëta të kolesterolit.

Unë gjithashtu mund të them se ushqimet me fibra të larta janë arma juaj e fshehtë në humbjen e peshës dhe mbajtjen e peshës tuaj në ekuilibër. Fibra e shtyp ghrelin, e cila njihet si hormoni i urisë në stomakun tonë. Nëse konsumoni më shumë fibra, kjo do të thotë që do të jeni të plotë për periudha më të gjata në mes të ngrënies. Fibra gjithashtu e mban sheqerin e gjakut të qëndrueshëm.

Zgjedhja e misrit

Misri është një ushqim që mund të gjendet lehtë në tregje në të gjithë botën. Ju gjithashtu duhet të konsumoni misrin e freskët në vend të misrit të ngrirë. Gjithashtu sigurohuni që lëvoret të mos thahen kur blini misër të freskët dhe përpiquni ta konsumoni brenda disa ditëve pas blerjes për të bërë maksimumin e vlerës së saj ushqyese.

(Kosova Sot Online)