4 arsye pse kafeja në mëngjes është më e mirë se çaji

  • G.G /
  • 30 mars 2021 - 10:30
4 arsye pse kafeja në mëngjes është më e mirë se çaji

Kafeja dhe çaji janë dy nga pijet më të konsumuara në të gjithë botën. Sidoqoftë, shumë njerëz preferojnë të pinë një filxhan kafe në mëngjes në vend të çajit. Disa studime kanë treguar disa arsye pse kafeja në mëngjes është më e mirë se çaji.

Kafeja ju ndihmon të ushtroni më mirë

Nëse stërviteni përditë për të ruajtur energjinë në mëngjes, kafeja mund të jetë zgjedhja e duhur. Duke pasur parasysh faktin që kafeja ka më shumë kafeinë sesa çaji, ajo mund të përmirësojë performancën fizike dhe të zvogëlojë lodhjen nga ushtrimet.

Ju ndihmon të përqendroheni

Nëse keni probleme me përqendrimin ndërsa studioni për një provim ose kur merrni pjesë në ndonjë aktivitet, kafeja do të jetë zgjidhja më e mirë për ju. Duke patur më shumë kafeinë se çaji i kafesë, kjo ju ndihmon të qëndroni zgjuar gjatë natës.

Ju ndihmon të humbni peshë

Ka studime që sugjerojnë që konsumi i kafesë është i lidhur me nivele më të ulëta të yndyrës, veçanërisht tek burrat. Një studim tjetër tregoi se acidi klorogjenik është një substancë e fuqishme për uljen e peshës trupore. Kështu, ai konfirmon se kafeja është një zgjedhje interesante për ata që duan të largojnë kilet e tepërta.

Ul gjasat e diabetit

Një studim tregoi se kafeina zvogëlon rrezikun e shfaqjes së diabetit. Një studim zbuloi se ata që pinin vetëm 3 filxhanë kafe në ditë zvogëluan rrezikun e zhvillimit të diabetit me 42 përqind.

(Kosova Sot Online)