Këto dy pije ju ndihmojnë të shpëtoni nga edema

  • G.G /
  • 13 prill 2021 - 12:00
Këto dy pije ju ndihmojnë të shpëtoni nga edema

Mbajtja e ujit, e njohur gjithashtu si edemë, ndodh kur lëngjet e tepërta grumbullohen brenda trupit. Mund të shkaktojë ënjtje në duar, këmbë dhe kavilje. Më poshtë abcneës.al do ju tregojë dy pije që do ju shpëtojnë nga ky problem.

Lëngu i kastravecit

Kastravecat kanë përmbajtje të lartë të ujit dhe përmbajnë lëndë ushqyese që ndihmojnë në largimin e acidit urik nga veshkat. Ato gjithashtu përmbajnë acid kafeik i cili ndihmon në heqjen qafe të ujit të tepërt.

Çaji i luleradhiqes

Luleradhiqja është përdorur tradicionalisht si një diuretik natyral. Në Europë, ekstrakti i luleradhiqes përdoret për të trajtuar shumë probleme shëndetësore dhe është aprovuar nga Komisioni Gjerman E që redukton mbajtjen e ujit.

(Kosova Sot Online)