Ja si t'i hiqni qafe ngërqet në këmbë

  • E.K /
  • 14 April 2021 - 15:13
Ja si t'i hiqni qafe ngërqet në këmbë

A vuani nga ngërçet e muskujve të këmbëve? Nëse po, atëherë provoni ta mposhtni dhimbjen me këto këshilla Ushqimi i pasur me kalium Një nga shkaqet e ngërçeve në këmbë është mungesa e kalciumit. Mu për këtë arsye, duhet të hani së më shumë banane dhe patate. Me kalcium mund të furnizoheni edhe nëse në ujë të ngrohtë shtoni një lugë uthull të mollës dhe një lugë mjaltë.

Lëvizni Deri te ngërçet mund të vjen shkaku i mungesës së lëvizjeve, qëndrimit ulur. Përgjigja më logjike janë aktivitet fizike. Mos harroni të ushtroni, shëtisni. Kompresat e ngrohta Kur t'ju kap ngërçi, gjithmonë mund të provoni me kompresa të ngrohta apo një banjë t ngrohtë, që relakson muskujt tuaj

(Kosova Sot Online)